Отборът на СОУ “.П.К. Яворов” – Чирпан спечели Деветото областно състезание “Млад Огнеборец”

Служителите на РС ПБЗН-Казанлък отново са комплексни победители в професионалното състезание на огнеборците На 17.05.2008 г. от 10.00 ч. на  градския стадион “Севтополис”  в Казанлък  се проведе Деветото областно състезание на младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец”

В надпреварата ще се включиха шест отбора от Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Павел баня, Раднево и Гълъбово. Младите огнеборци се състезаваха в дисциплините “Бойно разгръщане на състезателна пътека” и “Щафета”, в които взискателно жури оценяваше тяхната бързина, сръчност, правилно скупчване на шлангови линии, връзване на възли, поставяне на противопожарни съоръжения, пълнене на резервоар-мишена с кофпомпа и преодоляване на водни препятствия и тунел. Важен критерий за висока оценка бе екипността и  дисциплината в отбора. Надпреварата се проведе в съответствие с Международния правилник за състезанията на младежки пожарникарски отбори, издаден от международната комисия за ръководство на младежите към CTIF. Шампиони с 982 точки станаха състезателите от СОУ “П.К. Яворов”  - Чирпан с инструктор М. Желев.  Сребърните медали завоюваха  състезателите от ОУ “.Георги Кирков”, Казанлък, а трети  се класира отборът на СОУ “Хр. Ботев” – Повел баня.  Директорът на Областна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” г-н Славчо Славов връчи медали на победителите и материални награди всички участници. Шампионите от СОУ “П.К. Яворов”   ще представят областта на републиканското състезание, което ще се проведе през м.юни в с.Кранево, Варненска област. На състезанията се  представят резултатите от целогодишните занимания на клубовете “Млад огнеборец”. Обучението в тях се провежда от инспектори “Държавен противопожарен контрол” при Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението започва с шест теоретични занятия по темите: “Причини за пожар. Поведение при пожар в дома и в обществени сгради”; “Мерки за пожарна безопасност в училище”; “Пожарна опасност при използване на отоплителни уреди” ; “Пожарна опасност в горите и селското стопанство. Поведение при пожар”; “Видове горски пожари и действия при гасенето им”; “Пожарна опасност и токсичност на химическите влакна и пластмаси. Начини и средства за защита от продуктите на горене”. След като усвоят теорията, членовете на младежките отряди започват усилена подготовка за състезателните дисциплини. В продължение на няколко месеца децата. Паралелно с надпреварата на младите огнеборци, на стадион «Севтополис» се състоя и заключителния етап на започналото вчера традиционното областно състезание по пожаро-приложен спорт, с участието на отбори от Районните служби за пожарна безопасност и защита на населението от Стара Загора, Казанлък, Чирпан, ТЕЦ-2 и частната служба за пожарна и аврарийна безопасност към “Брикел” ЕАД. И трите призови места в индивидуалната дисциплина “щурмова стълба”, бяха завоювани от казанлъшките огнеборци Красимир Кръстираев, Теодор Тотев и Пламен Калев. Казанлъчанинът Драгостин Тонев се класира първи в надпреварата на “100-метрова пътека с препятствия”, следван от съотборниците си Христо Пеев и Белчо Белчев. В щафетата “4х100 с препятствия” домакините от РС ПБЗН – Казанлък отново заеха първа позиция в класирането, следвани от колегите си от Стара Загора и Чирпан. Първенци в дисциплината “Бойно разгръщане от мотопомпа” станаха огнеборците от РСПБЗН – Казанлък.  Второто място бе завоювано от  отбора на РС ПБЗН –Чирпан, а състезателите от  СС ПАБ «Брикел» станаха трети. Първи в комплексното класиране стана отборът на РС ПБЗН – Казанлък, следван от отборите на районните служби в Стара Загора и Чирпан. Наградите на победителите връчи  директора на Областна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението.

снимки:  17.05.2008 - Пожароприложен спорт на стадион Севтополис