
По думите му в пиковия за розобера период е имало случаи, в които розопреработвателите са притискали розопроизводителите да намалят цената на килограм рози и така тя е стигала до 1.70 лева. „При мен нямаше такъв проблем, но чух, че при колеги е имало”, посочва Иван Кючуков. Той допълва, че 70 стотинки се плащат на берачите за килограм рози. „Има хора, които са по-сръчни и успяват да наберат около 50 – 60 килограма дневно. Това е една добра печалба за тях. В пиковия момент розите капеха, нямаше кой да ги бере. Вече успяваме да се справим, защото пиковият период премина. По принцип в рамките на 20 – 25 дни е масовото цъфтене на розите и някъде около 5 – 6 юни е пикът. Тази година съвсем не стана така. Може би до средата да другата седмица ще берем рози и ще приключваме”, коментира розопроизводителят.
Той посочи, че ученици не са се включили в брането на рози. „Системата не заработи, макар и от страна на община Казанлък да имаше желание да се включат ученици”, казва Кючуков.
В община Казанлък продължаваме розовата кампания. „Тази година ще наберем по-малко цвят от очакваното и по-трудно ще направим баланса. Може би ще наберем от порядъка на 30 тона рози от 180-те декара, които имаме при село Розово. При добри условия обаче се добиват около 40 тона. Нашите рози, тези които са в района на село Розово, са засадени от преди 25 години. Тук имаме много по-големи разходи от онези собственици, които имат по-нови насаждения. Ние имаме само 25 декара нови. Факт е, че старите рози дават по-малко цвят. Преди години сме брали рози до около 25-то число на месец юни. Тази година няма да е така. В пиковия момент, около 25-ти май, нямаше грам влага, което оказа влияние на насажденията”, посочи още Иван Кючуков.
Деница ГЕОРГИЕВА радио "Фокус" - Велико Търново
< Предишна | Следваща > |
---|